Millised on fiiberoptilise kaabliga rajatud andemesidevõrkude eelised?

Fiiberoptiline kaabel ehk valguskaabel on kiudoptiline kaabel, mille soonteks on klaas- või plastkiust valgusjuhtmed. Kaabel tervikuna koostatakse paljudest, vajadusel sadadest kiududest.

Erinevate tehnoloogiliste lahenduste võrdluses on fiiberoptilistel kaablitel põhinev andmesidevõrk ainuke tulevikukindel lahendus, pakkumaks püsivalt stabiilset ülikiiret andmete mahu üles- ja allalaadimist. Valguskaabli infoedastusvõime toimib valguskiirusel ning on sadu kordi suurem kui seni kasutatud koaksiaal- või vaskkaablil.

Valguskaablil põhinevate andmesidevõrkude peamised eelised on: andmeside kiirus, veelkord kiirus ja  kolmandat korda kiirus nii alla- kui üleslaadimisel ning ühenduse stabiilsus ehk katkematus. Need omadused tõstavad elukvaliteeti, ettevõtete konkurentsivõimet ning võimaldavad uute teenuste ja -tehnoloogiate kasutusele võtmist.

Alljärgnev tabel võrdleb erinevate andmesidetehnoloogiate alla- ja üleslaadimiseks kuluvat aega fotode ja videote puhul:

tehniline lahendus

andmeside ühenduskiirus

andmete maht

fotoalbum 1 GB

standard video 4,7 GB

HD video 25 GB

FTTH valguskaabliga

allalaadimine

1 Gbps

9 sek

39 sek

3 min 28 sek

üleslaadimine

1 Gbps

_________

____________

__________________

 ______________

erinevad kombinatsioonid vask-, koaksiaal- ja valguskaablitega

allalaadimine

100 Mbps

1 min 23 sek

6 min 31 sek

34 min 40 sek

üleslaadimine

100 Mbps

allalaadimine

50 Mbps

2 min 46 sek

13 min 2 sek

1 tund 9 min

üleslaadimine

10 Mbps

13 min 52 sek

1 tund 5 min

5 tundi 47 min

allalaadimine

8 Mbps

19 min 0 sek

1 tund 29 min

7 tundi 55 min

üleslaadimine

1 Mbps

2 tundi 32 min

11 tundi 54 min

Tabel pärineb:

The FTTH Council Europe is an industry organisation with a mission to accelerate the availability of fibre-based, ultra-high-speed access networks to consumers and businesses. The Council promotes this technology because it will deliver a flow of new services that enhance the quality of life, contribute to a better environment and increase economic competitiveness. The FTTH Council Europe consists of more than 150 member companies. www.ftthcouncil.eu

FTTH Council kodulehel on saadaval tööriist erinevate andmeside ühenduste kiiruste võrdlemiseks: http://www.ftthcouncil.eu/about-us/about-ftth/fibre-speed-tool